Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

En üst düzey yatırım lokasyonları: Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ve Rhein-Kreis Neuss bölgesi, yatırımcı çekmek için Japonya’da tanıtımlarında bulunuyor

Japon yatırımlarını ve işbirliklerini kazanabilmek için; Bölge İdare Yöneticisi Dirk Brügge ve Bölge İktisadi Destekler Kuruluşu Yöneticisi Robert Abts, eyaletin yatırım destek ofisi NRW.INVEST ile birlikte Tokyo’da tanıtımlarda bulundular. Dirk Brügge, 240 Japon firma temsilcisi önünde bir otomotiv tedarik ve lojistik bölgesi olarak öne çıkan yatırım ve ticaret lokasyonu Rhein-Kreis-Neuss’u tanıttı. Katılımcı işletmeler, Almanya’da işbirliği imkânları arayan veyahut yatırım yapmak isteyenlerden oluştu. Organizasyonun moderatörlüğünü ise, NRW.INVEST Japonya Müdürü Georg Loer yaptı.

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Rhein-Kreis Neuss bölgesinin “Germany at its best: Nordrhein-Westfalen” adlı lokasyon pazarlama kampanyamızın bir partneri olarak, Tokyo’da “Gelecek Nesil Mobilite” başlıklı forumumuza katılmasından dolayı çok mutluyuz.” Ayrıca Wassner’e göre ekonominin dijitalleşmesiyle birlikte, Japon şirketleri için Kuzey Ren-Vestfalya’da yeni yatırım ve işbirliği olanakları da ortaya çıkıyor.

Rhein-Kreis Neuss bölgesi, mükemmel altyapısıyla ve harikulade durumdaki ekonomi istatistikleriyle göz dolduruyor. Bunun özellikle yabancı yatırımcılar tarafından takdir gördüğünü söyleyen Dirk Brügge “Rhein-Kreis Neuss yöresinin sekiz kentinde ve yerel idaresinde yaklaşık 50 Japon şirketi bulunuyor. Böylelikle Japon firmaları için, Düsseldorf’la birlikte en çok tercih edilen yatırım lokasyonlarından biri oluyoruz” dedi. Geçtiğimiz yıl Ren ve Erft nehirleri havzasında gerçekleştirilen doğrudan yabancı yatırımların yarısı Asya kökenli olmuş. Birçok büyük Japon şirketinin Almanya veya Avrupa merkezleri, bölge topraklarında yer alıyor. Toshiba, Kyocera veya Yakult gibi bilinen markalarla Mitsuboshi Belting gibi namlı otomotiv tedarikçileri ile tekstil ve elyaf üreticisi Asahi Kasei, buraya yerleşmişler.

Brügge ve Abts, Tokyo’da bulundukları süreyi, bölgelerinde yerleşik bulunan şirketlerin bazılarının ana merkezlerini ziyaret etmek için de kullandılar. Japon şirketlerinin Rhein-Kreis Neuss yöresine yerleşme kararı almasında Brexit’in de etkili olabileceğinden bahseden Abts, “Avrupa merkezleri şimdiye dek Birleşik Krallık topraklarında bulunan birçok şirket, hâlihazırda kıta Avrupası’nda uygun lokasyon arıyorlar. Bu nedenle seminer katılımcılarını, coğrafyamız hakkında kapsamlı olarak bilgilendirdik. Böylece, onları sunduğumuz avantajlar konusunda ikna etmeye çalıştık” diye konuştu.