Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Elektrikli ulaşım alanında inovasyon motoru

Alman Postaları (Deutsche Post DHL) iklim koruma programını genişletiyor. Kurum bundan böyle Ruhr bölgesinde bulunan Bochum kentinde, paket teslimatlarını CO2 emisyonu olmayan StreetScooter adlı elektrikli aracıyla gerçekleştirecek.

Böylece Bochum kenti; DHL tarafından zararlı madde salınımı olmayan paket teslimatlarının gerçekleştirildiği, ilk büyük şehir olacak. Lojistik holdingi başlangıç olarak burada 24 yeni StreetScooter ile harekete geçecek. Söz konusu elektrikli araçlar Aachen kentindeki DHL iştiraki olan bir şirket tarafından üretilmekte. Aslında bu elektrikli aracı ilk geliştiren, RWTH Aachen Üniversitesi çevresinde yerleşik Start-up firması StreetScooter adlı şirket idi. DHL 2014 sonlarında bu şirketi devraldı. Amaç, müşterek bilgi birikiminden hareketle, paket teslimatçılarının gereksinimlerine uygun olarak tasarlanmış bir nakil aracı meydana getirmekti.

DHL, Bochum kentindeki elektrikli araçlar filosunu yılsonuna kadar 65 araca çıkartarak yılda yaklaşık 195 ton CO2 tasarrufu yapmayı planlıyor. Bu arada şirket, yükleme altyapısıyla da ilgileniyor: İlk aşamada holding, Bochum'daki DHL yerleşkesinde 37 adet araç şarj noktası meydana getirecek. “StreetScooter araçlarımızla paket teslimatlarımızı, müşterilerimizin ve yerel halkımızın yararını da gözeterek, daha iklim dostu ve daha sessiz bir şekle sokuyoruz. Öncelikle Bochum'da ve pek yakında diğer şehirlerimizde. Sene sonunda 2.000'den fazla StreetScooter aracını hizmete almış olacağız ve böylece Almanya'nın şimdiye kadar ki en büyük elektrikli ulaşım projesini gerçekleştirmiş olacağız.” DHL Yönetim Kurulu Üyesi Jürgen Gerdes bu açıklamada bulunurken şirketin, orta vadede tüm araçlarını elektrikli ulaşıma geçirmiş olacağını ekliyor.

Kenti daha iklim dostu yapma niyetindeki DHL'nin bu inisiyatifini takdirle karşılayan Bochum Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Eiskirch şu sözlerin altını çizdi: “Yakında Bochum, Almanya'nın en büyük StreetScooter filolarından birine sahip olacak. Bochum, inovatif fikirlerin hayata geçirilebildiği şehirdir.”

Aachen’ın StreetScooter ile ilgili başarı öyküsü, bu öykünün devamının da olacağını vaat ediyor. RWTH Aachen Üniversite'sindeki Üretim Sistematiği Kürsüsü'nde çalışan ve StreetScooter aracını da tasarlamış olan bir ekip, caddelere yeni bir elektrikli araç çıkarıyor: “e.GO Life”. Özellikle şehir içi ulaşım ve kısa mesafeler için tasarlanan söz konusu araç şimdilerde RWTH Üniversitesi’nin kampüsünde, tek ve çift sıra koltuklu ilk prototipler olarak -ve daha sonra küçük seriler halinde- monte ediliyor. Asıl büyük çağlı seri üretim ise, bu amaçla kurulmuş olan e.GO Mobile AG şirketi tarafından en geç 2018 yılı için öngörülüyor. Fiyatlar şimdiden belli: 12.500 ile 13.900 Avro arasında. Şirketin verdiği bilgilere göre “e.GO Life”, yeni araçlar için harcanan normal gelişim süresinin üçte biri kadar olan bir zamanda meydana getirilirken ortaya çıkan maliyet ise 30 milyon Avro’dan daha az olup normalin sadece onda biri kadardır.