Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Ekonomi Bakanı Prof. Pinkwart Çin, Büyük Britanya, Japonya ve ABD’li yatırımcılara NRW.INVEST AWARD Yatırımcı Onur Ödülünü verdi

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Ekonomi ve Dijitalleşme Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart ile eyaletin ekonomik kalkınma ajansı NRW.INVEST’in CEO’su Petra Wassner, övgüye değer yatırımları ve eyalete olan güvenleri dolayısıyla dört yabancı şirketi ödüllendirdiler. Bu seneki NRW.INVEST Award  ödülleri; ABD’li E-Ticaret portalı Amazon, Britanyalı bilişim sistemleri şirketi Computacenter, Japon ileri teknoloji şirketi Shimadzu ve Çinli otomotiv tedarikçisi Yanfeng tarafından paylaşıldı.

Ödül töreninde konuşan Bakan Pinkwart şu açıklamalarda bulundu: “Uluslararası yatırımcılar eyaletimiz açısından büyük önem taşıyor. Bu şirketler aynı zamanda önemli birer işveren olup, inovasyon taşıyıcısı ve ekonomik anlamda itici gücü olan firmalardır. İşte böylesi önemli katkıları biz, bu ödüllerle takdir ediyoruz. Bu seneki ödül sahipleri, bir ekonomi coğrafyası olarak Kuzey Ren-Vestfalya’nın lojistik, otomotiv ve dijitalleşme alanlarında gelişme sergilemesine çok özel bir şekilde katkıda bulunuyorlar.”

NRW.INVEST CEO’su Petra Wassner de şunları dile getirdi: “Ödül alan firmalar dünyanın çok farklı ülke ve bölgelerinden geliyor. Böylece görüldüğü üzere Kuzey Ren-Vestfalya, yabancı yatırımcılar konusunda gitgide artış gösteren rekabete rağmen, aktif bir yerleşim politikası sayesinde de başarılı oluyor.” Wassner, açıklamalarına şöyle devam etti: “Yatırımcıları özellikle dijitalleşme ve elektromobilite gibi geleceğin teknolojileri alanında Kuzey Ren-Vestfalya’nın sağladığı konum avantajları ile ikna etmeyi amaçlıyoruz.”

Yabancı şirketlerin Kuzey Ren-Vestfalya’daki yeni yerleşimlerinin ve genişleme yatırımlarının sayısı, geçen yıl 421’e yükseldi. Böylelikle başta Ruhr Metropolü, Aachen ve Düsseldorf bölgeleri olmak üzere eyalette yaklaşık 9.750 kişilik yeni istihdam alanı açılmış oldu.

NRW.INVEST AWARD 2018 Yatırımcı Onur Ödülleri’ni kazanan şirketlere genel bir bakış:

Amazon: ABD’li E-Ticaret şirketi, Kuzey Ren-Vestfalya’daki varlığını yakın geçmişte yoğun bir şekilde genişletti. Sekiz sene önce Rheinberg ve Werne kentlerinde lojistik faaliyetlerine başladıktan sonra, 2017 yılında Bochum, Dortmund ve Krefeld kentlerinde, farklı işlevleri bulunan yeni merkezler açtı. Amazon ayrıca Aachen kentinde, bir AR-GE merkezi de işletiyor. Burada, geleceğe yönelik teknolojiler konusunda araştırmalar yapılıyor. Bunların dışında Mönchengladbach ve Oelde kentlerinde yeni merkezlerin açılması da planlanıyor. Amazon Kuzey Ren-Vestfalya’da yaklaşık 6.500 kişiyi tam mesaili olarak istihdam ediyor.

Computacenter: Almanya’daki en yüksek cirolu sistem şirketlerinden biri olarak kabul edilen ve bilişim teknolojileri alanında hizmet sunan Britanyalı firma, başka şirketlere ve kamu kuruluşlarına yazılım ve donanımlarıyla birlikte komple bilgisayar ağları satıyor. Computacenter 25 yıldır Kerpen kentinde yerleşik olup, geçen yıl yine aynı yerde 40 milyon Avro yatırım tutarlı, yeni bir Almanya merkezinin inşasına başlamış bulunuyor. Bunun yanı sıra şirket, konfigürasyon ve lojistik kapasitelerinin artırılması için, bir lojistik merkezinde yaklaşık 29.000 metrekarelik alan kiralıyor.

Shimadzu: Analitik enstrümanların, laboratuvar teknolojilerinin ve tıbbi cihazların geliştirilmesi ve tedariki bakımından dünya lideri olan söz konusu Japon şirketi 1875 yılında kurulmuş olup, 1968 yılında Düsseldorf kentine yerleşti. 1987’den beri ise şirketin Avrupa merkezi Duisburg kentinde bulunuyor. Yine bu şehirde geçen yıl, Shimadzu Avrupa İnovasyon Merkezi açıldı. Burası, akademik/bilimsel ve teknik bilgi birikimini bir elde toplayan ve müşterilere özel hazırlanmış, inovatif çözümler geliştiren bir düşünce kuruluşudur. Shimadzu, Kuzey Ren-Vestfalya’da yaklaşık 230 kişiyi istihdam etmektedir.

Yanfeng: Söz konusu Çinli otomotiv tedarikçisi, araçların iç donanımları üzerinde uzmanlaşmış olup, bu alanda dünya lideridir. Ürün yelpazesi orta konsollardan dekoratif kaplama aksamlarına ve akıllı yüzeylere kadar uzanmaktadır. Yanfeng Automotive Interiors şirketinin 2015 yılındaki kuruluşundan beri Avrupa operasyonlarının merkezi Neuss kentindedir. Yaklaşık 600 kişinin çalıştığı bu merkezden ayrıca Avrupa’da yerleşik bulunan diğer 15 tesis de yönetilmektedir. Şirket Şubat 2018’de, yeni bir inovasyon merkezini hizmete sokmuştur. Burada, farklı dallarda olmak üzere, geleceğin otomobilinin iç donanımları üzerinde çalışmalar yürütülmektedir.

Kazananlara ve ödül törenine ilişkin görsellere şu linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.nrwinvest.com/de/mediathek/