Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Duisburg’da bir Çin Ticaret Merkezi kuruluyor

Aşağı Ren Bölgesi İş Parkı’nda (Businesspark Niederrhein), Çinli Starhai Grubu tarafından 260 milyon Avro’luk yatırımla  “Avrupa Çin Ticaret Merkezi” kuruluyor.

Çin ve Duisburg arasındaki Yeni İpekyolu’nun geliştirilmesi çerçevesinde 2018 yılından itibaren; Çin Halk Cumhuriyeti’nden bölgeye gelecek yeni şirketlerin yolu, Çin Ticaret Merkezi ile kolaylaştırılacak. Yatırımcı Starhai bu büyük kapsamlı projeyle, ayrıca ikinci bir hedefe daha ulaşmak istiyor: Çinli şirketler ile Alman yükseköğretim kurumları ve araştırma kuruluşları arasındaki işbirliklerinin desteklenmesi. Starhai Satış ve Pazarlama Müdürü Rolf Sasse buna ilişkin yaptığı değerlendirmede “Projeyi ilerletmek ve Duisburg şehriyle kadim Çin devleti arasındaki gerçekten iyi olan ilişkileri daha da geliştirmek için, çinliler çok gayret sarf ediyor” diye konuştu.

120.000 metrekare alan üzerinde kurulacak olan merkez; ofis mekânlarını, organizasyon ve sergi salonlarını, bir adet E-Ticaret merkezini ve gastronomi ile otelcilik işletmelerini kapsıyor. Bu kapsamda 1.000 ilâ 2.000 kişilik yeni istihdam alanı oluşturulması planlanıyor. Konum olarak Aşağı Ren Bölgesi İş Parkı’nın seçilmesinde, özellikle Logport bölgesine olan yakınlık önemli bir rol oynamış. Zira Duisburg ile Chongqing arasında sefer yapan, Çin-Alman Yük Treni hattı Yuxinou haftada 3 defa Logport bölgesine ulaşıyor.

Starhai Grubu, Avrupa Çin Ticaret Merkezi’nin inşasına hemen gelecek yıl başlamayı planlıyor. Duisburg Büyükşehir Belediye Başkanı Sören Link, Çin ile zaten gelişmekte olan ekonomik ilişkilerinin daha da geliştirilmesine yönelik arzusunun altını çizerek şu açıklamalarda bulundu: “Bu projeyle Çin için, Avrupa’ya bakan yeni bir pencerenin açılması amaçlanıyor. Üstelik bu pencere üzerinden komşu ülkelerde bulunan şirketler de, Çinli şirketlerle olan ticari işlemlerini Duisburg kentinde gerçekleştirebilecekler.”

Bu büyük kapsamlı yatırımın takdim edilmesini büyük bir memnuniyetle karşılayan NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de şu hususların altını çizdi: “Kuzey Ren-Vestfalya, özellikle Pekin, Şanghay, Nanjing, Guangzhou ve Chengdu’da bulunan NRW.INVEST temsilcilik ofisleriyle birlikte Çin’deki güçlü çabalarının meyvelerini toplamaktadır.”