Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Dormagen Kimya Parkı’nda yeni tanker iskelesi için 40 milyon Avro yatırım

İsviçreli petrokimya şirketi INEOS, Dormagen Kimya Parkı limanında yükleme platformlu bir tanker iskelesinin inşasına 40 milyon Avro yatırım yapıyor. Bu yatırımla birlikte gemi muamelelerinin hızlandırılması ve yükleme kapasitelerinin artırılması amaçlanıyor.

Yeni tanker iskelesi, INEOS’un Köln’deki kimya fabrikasına yerüstü boru hatları ile bağlanmıştır. Sözkonusu iskele su taşkınlarına karşı emniyetli olup boru hatları üzerinden geçirilecek.

Yeni tanker köprüsünde, günlük her biri yaklaşık 1.000 tonluk bir hacme sahip üç-dört adet gemi yükü boşaltılabilecek. İlave yükleme kapasitesi sayesinde, INEOS’un Köln’deki hammadde tedariki uzun vadede güvence altına alınacak. Ayrıca daha fazla nakliye oto yollardan çekilerek, Ren Nehri suyoluna kaydırılabilecek. Bu bağlamda bir gemi yükü, yaklaşık 45 nakliye kamyonunun hacmine karşılık geliyor.

INEOS Köln kimya endüstrisi için hammaddeler üretiyor. Bu ürünlere plastik, kauçuk ve lif üretiminde ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca solventler ve deterjanlar ile boyalar ve cilalar, bitki koruma ilaçları, kozmetik ve eczacılık ürünlerinde de hammadde olarak kullanılıyorlar.  

1998 yılında kurulan INEOS, dünya çapında 18.000’den fazla çalışanı ve 40 milyar Dolar cirosuyla en büyük petrokimya şirketlerinden biridir. INEOS Köln’de 2.200 çalışan istihdam ediliyor. Şirket bu çalışan sayısıyla Köln’deki en büyük üçüncü endüstriyel işveren konumunda bulunuyor.