Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Dijital Enerji odak noktasında

©Fraunhofer-Institut für Angewandte Informationstechnik FIT/ Meike Böschemeyer

©Fraunhofer-Institut für Angewandte Informationstechnik FIT/ Meike Böschemeyer

Yeni "Fraunhofer Dijital Enerji Merkezi"nin “Rheinisches Revier” bölgesinde enerji konusundaki yapısal değişimi hızlandırması öngörülüyor.

Enerji dönüşümü, özellikle güçlü sanayisiyle öne çıkan Kuzey Ren-Vestfalya’ya büyük bir meydan okuma olarak yansıyor. Eyalet, buna, özellikle de Ren bölgesi kömür sahasında kademeli bir yapısal değişimle önlem alıyor. Önemli bir tedbir olarak, bölgede “Fraunhofer Dijital Enerji Merkezi” oluşturuluyor. Tesisin, teknik olarak güvenilir, emniyetli ve ekonomik olarak çekici dijital enerji altyapıları için temel oluşturması öngörülüyor. Eyalet Başbakanı Armin Laschet projenin lansmanında yaptığı konuşmada şunu dile getirdi: “Kuzey Ren-Vestfalya enerji devriminde öncü eyalettir. Fraunhofer Dijital Enerji Merkezi, güvenli ve sürdürülebilir enerji tedariki ve arzı için bir Avrupa model bölgesi hedefine yaklaşma konusunda büyük bir potansiyele sahiptir.”

Aachen şehrinde yerleşik olan söz konusu merkez, yaklaşık 100 kişiye istihdam yaratacak ve saygın kürsü sahiplerinin uzmanlığını güçlü bir pratikle birleştirecek. Böylece 10.000 voltluk bir dağıtım ağı yardımıyla enerji tedarik ve arz sistemleri için bilişim teknolojileri güvenliğinin veya dijital teknolojilerin geliştirilmesi ve test edilmesi öngörülüyor. Laschet konuşmasında konuyu şöyle özetliyor: “İnovatif üst düzey araştırma, nitelikli uzmanlar ve araştırmanın pratik uygulamaya doğrudan aktarılmasından oluşan kombinasyon, Rheinisches Revier için muazzam bir konum avantajı yaratıyor.”