Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Dijital bir merkez olarak Kuzey Ren-Vestfalya, NRW.INVEST tarafından Çin’deki StartUp dünyasına tanıtılıyor

Pekin, Shenzhen ve Hangzhou şehirlerini kapsayan beş günlük bir tanıtım turu esnasında NRW.INVEST ve partnerleri, dijital bir merkez olarak Kuzey Ren-Vestfalya’yı Çin’deki StartUp destekleyicilerine ve kuluçka merkezlerine tanıttılar.

Delegasyonun seyahatinin amacı, Çin’deki StartUp ekosistemiyle olan iletişimi derinleştirmek ve özellikle büyüme ve uluslararasılaşma aşamalarında bulunan Çinli StartUp şirketlerinin ilgisini Kuzey Ren-Vestfalya’ya çekmekti. Bu sebeple, yerel destekleyiciler ve kuluçka merkezleriyle işbirliği içinde gerçekleştirilen seminerlerin yanı sıra, genişleme niyetindeki StartUp şirketleriyle ve yaygın tanıtımcılarla olan görüşmeler de programda yer aldı. Kuzey Ren-Vestfalya bu bağlamda, özellikle B2B alanında yer alan ve endüstri sektöründe ticari müşteriler arayan kuruluşlara yönelik tanıtımlar yapıyor.

“NRWorldWide-Pitch” çerçevesinde Çinli şirketler, dijital bir merkez olan Kuzey Ren-Vestfalya’daki iş olanakları hakkında bilgiler edindiler. Bu kapsamda gerek Kuzey Ren-Vestfalya’nın kendi StartUp dünyasının temsilcileri, gerekse Çinli StartUp şirketleri kendi projelerinin sunumlarını yaptılar. Örneğin Köln merkezli, Eyedolon Pictureworks adlı StartUp şirketinden David M. Schulze, film ve TV sektöründe Çinli partnerleriyle gerçekleştirdiği işbirliği hakkında bilgi verdi. PIRATE.global kuruluşundan Meike Dern ise, Köln’de gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük StartUp konferanslarından biri olan Pirate Summit’i tanıttı. RWTH Aachen üniversitesinde hayata geçirilen başarılı StartUp ve Spin-off şirketleri hakkında, üniversitenin takım tezgâhları laboratuvarı WZL’de çalışan Tingni Xu bilgilendirmede bulundu. Aachen kentindeki bu enstitüde örneğin, büyük başarı getiren elektrikli otomobil StreetScooter geliştirildi. Alman posta kuruluşu (Deutsche Post) günümüzde bu otomobili, seri üretime aldı. Uluslararası düzlemde başarıyı yakalayan bir StartUp şirketinin iş dünyasına yönelik genel bir bakışını ise, ConductorVR’den Eric Bai sundu. Gayrimenkul sektöründe kullanılan sanal gerçeklik konusunda 2014 yılında kurulan bu uzman şirket, Avrupa pazarına yönelik tam bir çıkış yapabilmek için Bonn kentinde bir şube işletiyor.