Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

DHL, Silbersee Gölü yakınlarındaki sanayi bölgesinde bir paket merkezi planlıyor

Dormagen Belediyesi, Rhein-Kreis Neuss Bölgesi, Deutsche Post DHL Grubu (DHL), RWE Power ve NRW.INVEST tarafından müşterek bir niyet beyanı yayınlandı. Bu kapsamda Dormagen ilçesindeki Delrath bölgesinde bulunan Silbersee Gölü yakınlarına DHL tarafından bir yeşil lojistik merkezi projesinin konumlandırılacağının altı çizildi.

Yaklaşık 50 hektar büyüklüğündeki arazinin sahibi, RWE Power enerji şirketi. Söz konusu mutabakat zaptı aracılığı ile DHL tarafından duyurulduğu üzere, Deutsche Post DHL Grubu 140.000 m2 büyüklüğündeki bir alan üzerinde ileri derecede modern, yaklaşık 600 kişilik istihdam sağlayacak bir paket merkezi kurmak planlıyor. Söz konusu tesisin 2022 yılında hizmete girmesi amaçlanıyor.

Özellikle lojistik, alüminyum işlemeciliği ve makine mühendisliği işkollarındaki büyüme ve inovasyon potansiyeli, bölgede yeni yatırımların yapılacağı beklentisini besliyor. Bu durum karşısında Rhein-Kreis Neuss Bölge Yönetimi ile katılımda bulunan yerel belediyeler, Delrath bölgesi bitişiğindeki Silbersee Gölü yakınlarında bulunan, gelişmeye açık bu arazinin yerel idareler arası işbirliği sonucunda imara kazandırılmasını istiyorlar.

Dormagen Belediye Başkanı Eric Lierenfeld, projenin gerçekleştirilebilmesinin doğrudan doğruya A57 otobanına direkt bağlantı sağlanmasına bağlı olduğunu vurguladı. Dolayısıyla bu bağlantının sağlanması için, Rhein-Kreis Neuss Bölgesi tarafından şimdi kollar sıvanmış bulunuyor. Kaymakam Hans-Jürgen Petrauschke ise şu açıklamada bulundu: “A57 otobanına verilecek bir bağlantıyla, bölgenin tamamı üzerindeki trafik yükünü önemli ölçüde azaltabiliriz. Böylece B9 otoyolundaki trafik her gün, yaklaşık 10.000 araç kadar azalmış olacak. Rhein-Kreis Bölgesi, Düsseldorf’taki bölge yönetimine bu doğrultudaki planlama tespit dilekçesini sonbahara kadar vermiş olacaktır.”

Niyet beyanıyla ve çeşitli aktörlerin müşterek menfaatlerinin bu doğrultuda tek elde toplanmasıyla, bir ekonomi bölgesi olan Dormagen kenti yaklaşık 150 milyon Avro’luk yatırımla birlikte kalıcı bir şekilde güçlendirilmiş olacak.

NRW.INVEST söz konusu projeye destek verecek ve projenin içeriği bakımından da taraflara refakat edecek.