Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Decathlon Dortmund kentinde lojistik merkezi kuruyor

Spor malzemeleri üretim ve satışı yapan Fransız şirketi, Dortmund'da bulunan Garbe Lojistik Parkı Westfalenhütte'de, yaklaşık 60.000 metrekarelik bir alan üzerinde yeni lojistik merkezini kuruyor. Bu tesisle birlikte, 700 kişiye kadar çıkabilecek yeni bir istihdam alanı da oluşturulacaktır.

Şirketin amacı, Dortmund'dan Almanya’nın kuzeyindeki şubelerine tedariklerde bulunmak ve bu yeni tesisi E-Ticaret lojistiği için kullanmak. E-ticaretteki hızlı sipariş trafiği bakımından, Decathlon otomasyonlu sistemlere güveniyor ve lojistik merkezini gelişmiş bir tasnif sistemiyle donatmayı planlıyor. Decathlon Almanya'nın şirket geliştirme sözcüsü Ludger Niemann konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “E-ticaret, bizim için büyüme sergileyebilecek olduğumuz bir alan teşkil ediyor ve biz bu alanı daha da geliştirmek istiyoruz.” Söz konusu merkezde lojistik binasının yanı sıra ofisler, ekip mekânları ve yaklaşık 1.150 metrekare büyüklüğünde, onarım, bakım ve diğer servis hizmetlerinin işleme alınacağı bir hizmet noktası inşa ediliyor.

Lojistik merkezinin inşaatı tüm öngörülere göre Aralık ayında bitmiş olacak.

Spor malzemeleri sektöründe bir dev olan şirket, bu yeni lojistik merkeziyle uzun vadede yaklaşık 700 kişilik bir istihdam alanı oluşturacak. Ocak 2017'de gerçekleştirilecek açılış için Decathlon daha şimdiden ilk 120 kişiyi işe almaya başladı. Dortmund Büyükşehir Belediye Başkanı Ulrich Sierau bu tesis konusundaki sevincini şu sözlerle dile getirdi: ”Lojistik sektörü, Dortmund'da istihdamın motorlarından biridir. Decathlon tarafından inşa edilen bu tesis, Dortmund'un lokasyon avantajlarını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Westfalenhütte demir çelik tesisinin Almanya ve Avrupa'nın lojistik merkezine dönüştürülmesiyle, doğru adımı atmış bulunuyoruz. Bu konumda, eski mekânda yeni işlerle ilerliyoruz.”

Kendi verilerine göre geçen yıl elde ettiği yaklaşık 9,1 milyar Avro ciro ile, Decathlon sektörün en büyükleri arasında yer almaktadır.