Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Cyberdyne ve Bergmannsheil iş birliğini derinleştiriyorlar

Bochum'lu Bergmannsheil Üniversite Hastanesi ve Japon Cyberdyne şirketi, robot destekli terapi yöntemlerinin uygulanması hususunda aralarındaki iş birliğini derinleştiriyorlar. Söz konusu Asya kökenli büyük şirket, araştırma alanındaki yatırımlarına devam ediyor.

Alman bilim uzmanlığı Japon teknolojisiyle buluştuğunda, başarıya giden yol kısalmakta. Bir Japon robotik firması olan Cyberdyne ile Bochum’lu Üniversite Hastanesi Bergmannsheil beş yıldır başarılı bir şekilde beraber çalışıyorlar. Söz konusu kurumlar, belden aşağısı felçli hastaların tekrar yürümelerini sağlayacak bir terapi yöntemini birlikte geliştiriyorlar. Sinir sistemi üzerinden kumanda edilebilen bir robot giysi olan “HAL” sayesinde hastaların hareket akışları doğrudan destekleniyor. Söz konusu robot giysi, felçlilere ayağa kalkma ve tek başına yürüme becerisini geri kazanma konusunda yardımcı oluyor.

2015 senesinin NRW.INVEST AWARDS Yatırımcı Onur Ödülü sahibi Cyberdyne ile Bergmannsheil iş birliği artık daha da yoğunlaşıyor. Örneğin belden aşağısı felçli çocuklara yönelik özel tedaviler gibi yeni yöntemlerle, iki iş ortağı gelecekte daha da başarılı çalışmalar hedefliyor. Bochum Ruhr Üniversitesi, Bergmannsheil Üniversite Hastaneleri Tıbbi Direktörü ve Cerrahi Klinik Müdürü Prof. Dr. Thomas A. Schildhauer konuya ilişkin olarak şu sözlerin altını çiziyor: "Bu iş birliği, belden aşağısı felçli veya başka türlü hareket kısıtlamasına maruz kalmış insanlar için şimdiye kadar beklenmedik tedavi fırsatlarının ortaya çıkmasını ve onlara büyükçe bir parça yaşam kalitesini geri vermeyi mümkün kılmıştır.”