Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çinli en büyük alkollü içecek üreticisi, ilk yurt dışı şubesini Kuzey Ren-Vestfalya’da açıyor

Sichuan idari ilindeki Yibin’de yerleşik bulunan Çinli Wuliangye Grubu, NRW.INVEST’in de desteğiyle ilk yurt dışı iştirakini Düsseldorf’ta kuruyor.

Şirket, Düsseldorf kentinden hareketle Alman toptancılar ve gastronomi işletmeleriyle olan ilişkilerini yoğunlaştırmayı planlıyor. Wuliangye Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Shuguang LI konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Oldukça canlı gastronomi ve bar ortamlarının yanı sıra uluslararası ürünler konusundaki geniş yelpazeli sunumları ile Düsseldorf şehri bizim için en uygun koşulları sağlıyor.” NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de, firmanın lokasyon tercihindeki diğer sebeplerin altını çizdi: “Avrupa’daki merkezi konumu ve Almanya’daki en dinamik Çin coğrafyası olması dolayısıyla Kuzey Ren-Vestfalya, bu tür işbirlikleri için en ideal koşulları sağlıyor.”

Açılış töreni çerçevesinde şirket, kendisinin ürettiği ve dünyanın en çok içilen sert likörü Baijiu’yu tanıttı. Söz konusu içkinin üretiminin en önemli özelliği olarak özel mayalanma işlemi gösteriliyor. Bu işlem hala 600 yıllık bir gelenek doğrultusunda, içleri balçıkla sıvanmış haznelerde gerçekleştiriliyor. Çin’in ulusal içkisinin bundan sonra Avrupa’da da adından söz ettireceği konusunda kendinden emin görünen Wuliangye Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Shuguang LI şu sözlerin altını çizdi: “Baijiu Avrupa’da neredeyse hiç tanınmıyor. Biz bunu değiştirmek ve Avrupa’daki alkollü içecekler yelpazesine tat bakımından eşsiz bir spesiyalite eklemek istiyoruz.”

Otomotiv, biyomühendislik, tıp teknolojileri, elektronik ve lojistik alanlarında da faaliyetlerde bulunan Wuliangye Grubu hâlihazırda yaklaşık 50.000 kişi çalıştırıyor. Yibin kentinin başka üst düzey temsilcileriyle birlikte Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Thomas Geisel’i de ziyaret eden Wuliangye Grubu yetkilileri bu bağlamda karşılıklı iş ve işbirliği olanaklarını da takdim ettiler. Kuzey Ren-Vestfalya ile kardeşlik anlaşması olan Sichuan idari ilinin bünyesindeki Yibin kenti, Kuzey Ren-Vestfalya ile mevcut işbirliğini güçlendirmeyi arzuluyor. Söz konusu şehirde enerji, kimya, makine mühendisliği, gıda işlemeciliği ve alkollü içecekler sektörlerinin yanı sıra, giderek artan bir şekilde elektromobilite, çevre korumacılığı, yeni malzemeler, bilişim teknolojileri, lojistik ve tıp teknolojisi alanlarına da önem veriliyor.