Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çinli delegasyon, Kuzey Ren-Vestfalya’da sağlık ve yaşlılık politikaları hakkında bilgiler edindi

Eyalet Meclisi Başkanı André Kuper, başkanlığını Zhejiang şehrinin vali yardımcısı Ekselans Xiong Jianping’in yaptığı kadim Çin devletinden gelen bir delegasyonu, Haziran ayı sonlarında kabul etti. 

“Yaşlılara yönelik konut modelleri ve yaşlı bakımı”, delegasyon açısından bu seyahatin odak noktasında yer alıyordu. Dolayısıyla hem eyalet meclisindeki beş siyasi parti grubunun temsilcileriyle görüşmeler yapıldı, hem de Dortmund ve Münster şehirlerindeki bazı bakım kuruluşlarına ziyaretlerde bulunuldu. Ziyaretlerde Xiong Jianping şunları vurguladı:“Çin’de, yaşları 60’ın üzerinde olan 230 milyon insan yaşıyor.  Fakat ülke, profesyonel yaşlı bakımı alanında henüz ilk adımlarını atıyor.” Delegasyon Kuzey Ren-Vestfalya’da bilhassa yaşlıların bakımı, bakım hizmetinin kalitesi ve bu tür müesseselerin finansmanıyla ilgili olarak faydalı izlenimler edindi.

Parlamentodaki kabul sırasında Eyalet Meclis Başkanı André Kuper, Çin ile Kuzey Ren-Vestfalya arasında derinlere kök salan ve sürekli gelişmekte olan ilişkilerin altını çizerek şunları söyledi: “Her ziyaretle birlikte, dostluk da bir adım ilerlemiş oluyor.” Misafirleriyle görüşmesinde Kuper, Kuzey Ren-Vestfalya’nın güçlü yanlarını vurgulayarak, sadece ekonomik gücün, yüksek eğitim seviyesinin ve geniş yelpazeli bilim topoğrafyasının değil, aynı zamanda kültürel ve coğrafi hususların da göz doldurduğuna değindi. Bunu, hâlihazırda Kuzey Ren-Vestfalya’ya yerleşmiş bulunan yaklaşık 1.000 Çinli şirket de takdir ediyor olmalı ki, aralarında Zhejiang şehrinden de gelen çok sayıda şirket bulunmakta.