Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin’in Zhejiang bölgesi temsilciliği Kuzey Ren-Vestfalya'ya taşınıyor

Çin'deki Zhejiang idari bölgesi, Frankfurt am Main şehrinde bulunan temsilciliğini Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin başkentine taşıyor.

Zhejiang, Çin Halk Cumhuriyeti'nin ekonomik olarak en güçlü idari bölgeleri arasında yer alıyor. Çin'in güneydoğusunda bulunan bu bölge, Çin'deki toplam 31 idari bölge arasında, ekonomik açıdan en önemli 4. bölgedir. Bölge başkenti Hangzhou'nun gayri safi yurt içi hasılası (GSYH), tek başına Macaristan'ın toplam GSYH’sinden fazladır.

Dünya çapında faaliyet gösteren, E-ticaret şirketi Alibaba, alkolsüz içecekler şirketi Wahaha ya da 2010 yılında Volvo'yu satın alan otomotiv şirketi Geely gibi meşhur şirketlerin merkezleri Zhejiang'da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok KOBİ de bölgenin ekonomik yapısını biçimlendirirken Zhejiang’ın gelişimine katkı sunuyorlar. Bu Çinli şirketlerin birçoğu yatırım bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya'yı hâlihazırda keşfetmiş durumda ve Almanya veya Avrupa faaliyetlerini de buradan yönetiyorlar. Bu firmalar arasında Donghua Industries, Cron Europe veya makine imalatçısı Wolong da bulunuyor. Böylelikle Zhejiang, Çin’den Kuzey Ren-Vestfalya’ya en çok yatırımcı gönderen ilk 5 bölge arasında yer almakta.