Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin’deki NRW.INVEST temsilcilikleri yıl dönümlerini kutluyor

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, Çinli şirketler için Avrupa pazarlarına girişte bir köprü vazifesi görüyor. Nanjing ve Şanghay şehirlerinde bulunan NRW.INVEST yurt dışı ofisleri de bu duruma kayda değer katkılar sağladılar. NRW.INVEST, her iki temsilciliğin kuruluş  yıldönümlerini Düsseldorf Endüstri Kulübü’nde kutladı.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Çin’deki ilk temsilciliğini 20 yıl önce, Jiangsu idari iline bağlı Nanjing şehrinde açtı. Eyalet, atılan bu adımın bir sonucu olarak günümüzde Çinli firmaların Almanya’daki lider yatırım bölgesi durumundadır. Aradan 10 yıl geçtikten sonra Şanghay şehrinde de ikinci temsilcilik ofisi açılmıştı.

Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart, kutlama konuşmasında “Nanjing ve Şanghay şehirlerindeki temsilciliklerimiz o zaman olduğu gibi bugün de, her iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde büyük bir öneme sahiptir. Geçmişe bakarak, geleceğe yönelik bir bakış açısı geliştirebiliyoruz. Son yıllarda yaşanan yakın işbirliğinden yararlanarak, Çin 2025, Endüstri 4.0 ya da elektromobilite gibi geleceğin önemli konularında, daha yakın bir işbirliği içinde bulunmalıyız” diye konuştu.

Kuzey Ren-Vestfalya günümüzde, Çinli şirketlerin Almanya’daki 1 numaralı yatırım lokasyonu konumunda. Çin’den gelen 1.100’den fazla firmanın merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunuyor. Bunların arasında, Jiangsu idari ilinden ve Şanghay şehrinden gelen çok sayıda şirket de var. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu: “Kuzey Ren-Vestfalya, özellikle lojistik ve AR-GE alanlarında, Çin Ekonomisi için en ideal yatırım yeri koşullarını sunuyor. Eyaletimizin Çin’de mükemmel bir şöhreti var. Stratejik konumu ve kaliteli altyapısı ile birlikte, Çin’in “Bir Kuşak, Bir Yol” mottolu yeni ipek yoluna bağlantısı sayesinde, Çinli şirketlerin en gözde yatırım merkezi haline gelmiştir.”

NRW’ye gelen Jiangsu kökenli ilk şirket olarak Jiangnan Mould & Plastic Technology adlı otomotiv tedarikçisi, 1998 yılında Düsseldorf kentinde yatırım yaptı. Daha sonra bu yatırımı, Jiangsu şehrinden ve Şanghay bölgesinden diğer firmalar izledi. Örneğin iş makineleri üreticisi Xuzhou Construction Machinery Group (XCMG), şanzıman ve motor teknolojileri uzmanı Nanjing High Accurate Drive Equipment Manufacturing (NGC), transmisyon zincirleri, şanzımanlar ve dişli çarklar üreten Donghua ve aydınlatma çözümleri üreten Sengled gibi.

NRW.INVEST günümüzde Çin’de, Pekin, Guangzhou, Nanjing, Şanghay ve Chengdu’da yer alan ofisleriyle temsil ediliyor.