Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin ve Kuzey Ren-Vestfalya – Dijital dönüşümü birlikte şekillendirmek

2017 Çin İş ve Yatırımcılar Forumu kapsamında, geleceğe yönelik olarak dijitalleşmenin sunduğu potansiyel, Çinli ve Almanyalı büyük holdingler ile StartUp firmalarının temsilcileri tarafından ele alındı.

Ruhr Bölgesi Kalkınma Ajansı, Duisburg Belediyesi Yatırım Destek Ofisi ve Çin-Alman Ekonomi Birliği Derneği ile birlikte NRW.INVEST söz konusu Çin İş ve Yatırımcılar Forumunu bu sene altıncı defa tertipledi. Bu yılki forum için toplamda 530’dan fazla yönetici ve uzman, dijital ekonominin geleceği hakkında fikir alışverişinde bulunmak amacıyla Almanya ve Çin’den Duisburg kentine geldi. Forum, yatırımcılara Çin-Alman projelerini başlatma konusunda ilham veren en önemli çalışma ağı buluşmalarından biri olarak kabul ediliyor.

Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart selamlama konuşmasında şu vurgulamada bulundu: “Dijitalleşme, yapay zekâ, yenilenebilir enerjilere geçiş ve yeni mobilite konseptleri gerek Çin ve gerekse Kuzey Ren-Vestfalya ekonomileri açısından fırsatlar sunuyor. Bu noktada birlikte, yenilikçi çözümlere yönelik çalışmalara devam etmemiz gerekiyor ki, karşımıza çıkan olanaklardan küresel şirketler, KOBİ’ler, StartUp firmalar ve yükseköğretim kurumlarımız lehinde yararlanabilelim.”

Thyssenkrupp AG şirketinin teknoloji tepe yöneticisi (CTO) Dr. Reinhold Achatz yaptığı ana fikir konuşmasında; bir çelik devi iken uluslararası teknoloji grubu haline dönüşen şirketin bu gelişiminde, Endüstri 4.0’ın rolü hakkında bilgiler verdi. Bunun dışında Minmetals Germany GmbH şirketinin genel müdürü Hong Yang, Sengled GmbH şirketinin genel müdürü Toni Cheng ve Intrapore GmbH şirketinin genel müdürü Dr. Julian Bosch, enerji ve kaynak etkinliğine ilişkin yenilikçi anlayışlar hakkında görüşlerini sundular. FC Schalke 04 futbol kulübünün pazarlama başkanı Alexander Jobst ve Mapudo GmbH şirketinin ürün ve satış müdürü Niklas Friederichsen ise, bir başka panelde dijital ticari süreçler üzerinde yoğunlaştılar.