Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin ve Kuzey Ren-Vestfalya: Dijital dönüşümde işbirliği

Köln'de gerçekleştirilen Çin İş ve Yatırım Forumu'nun bu seneki organizasyonunda, ekonomi ve politika çevrelerinden üst düzey temsilciler dijital dönüşümün sunduğu olanaklar hakkında görüştüler.

Yurt içinden ve dışından gelen yaklaşık 450 misafir, Almanya'daki en önemli Çin-Alman ekonomik diyalog platformları arasında yer alan bu organizasyonu ziyaret etti. Çin İş ve Yatırım Forumu (Business and Investors Forum China), NRW.INVEST ve Köln Belediyesi tarafından ikinci kez Köln'de gerçekleştirildi. Köln Büyükşehir Belediye Başkanı Henriette Reker konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “En iyi bağlantılara sahip aktörlerle, yaklaşık 200 Çinli şirketle, ve Çin'den gelen yatırımcılara üst düzey hizmet sunan yatırım destek ofisimizle birlikte şehrimizin Çin konusunda neredeyse eşsiz bir yetkinliği bulunuyor”.

Bu yılki organizasyon, tamamen ekonominin dijitalleştirilmesine ayrılmıştı. Çinli ve Alman uzmanlar konuşmalarla ve panellerle görüş alışverişinde bulunurken, lojistik ve telekomünikasyon alanından Start-up'lara ve KOBİ'lere kadar çeşitli alanlarda dijitalleşme ile ilgili işbirliği potansiyellerini farklı açılardan ele aldılar. Panellere katılanlar arasında, örneğin UPS Almanya Başkanı Frank Sportolari, Huawei Almanya Başkan Yardımcısı Torsten Küppers, European Center of NetEase Yöneticisi Dorry Chen, Winsun Başkan Yardımcısı Ren Lü ve Giant Swarm İletişim Başkanı Puja Abbasi da vardı. Neredeyse tüm katılımcıların fikir birliği içinde olduğu husus; bu toplantılarda her iki ülke açısından da mükemmel işbirliği olanaklarının ortaya çıktığı oldu. Kuzey Ren-Vestfalya Ekonomi Bakanı Garrelt Duin şu vurgulamada bulundu: “Kuzey Ren-Vestfalya ile Çin arasındaki iş ortaklığını daha da derinleştirip müşterek normlar ve standartlar meydana getireceğiz. Özellikle dijital ekonomide ve Endüstri 4.0 alanında geniş ortak yollar ve işbirliği konusunda büyük bir potansiyel var.”

Günümüzde 900'den fazla Çinli şirket Kuzey Ren-Vestfalya'da yerleşik bulunuyor. NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Çinli şirketlerin lokasyon olarak Kuzey Ren-Vestfalya'ya yönelik ilgisi devam ediyor. Yalnızca 2016'da eyaletimize Çin'den 69 yeni firma geldi. Önümüzdeki yıllarda, özellikle Endüstri 4.0 ve dijital ekonomi alanlarında, klasik doğrudan yatırımlardan tutun, şirket birleşimleri ve satın almaları ile hatta Çin kökenli girişimci sermayesine kadar Çin’den eyaletimize olan ilginin daha da artacağına inanıyoruz.”