Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin - NRW/Almanya: İnovasyon için yan yana

NRW.INVEST, Eyalet Başkenti Düsseldorf ve Alman-Çin Ekonomi Birliği Derneği ile birlikte Çin İş ve Yatırım Forumu’nun yedincisini düzenledi. Bu seneki etkinliğin odak noktasında “dijitalleşme” ve “akıllı şehir modelleri” gibi geleceğin konuları vardı.

Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosu Haiyang Feng forum münasebetiyle yaptığı konuşmada şunları vurguladı: “Kuzey Ren-Vestfalya, Çin ile gerçekleştirilen karşılıklı alışveriş ve iş birliği konusunda Almanya’da uzun zamandır lider bir rol oynamaktadır. Mevcut uluslararası ekonomik ve ticari kargaşa karşısında bu iş birliğinin güçlendirilmesi artık her zamankinden daha da önemli hale geldi.”

Kuzey Ren-Vestfalya açısından Çinli şirketler dijital dönüşümü ilerletme noktasında önemli iş birliği partnerleridir. Eyaletin Ekonomi, İnovasyon, Dijitalleşme ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Christoph Dammermann forum konuşmasında şu mesajı dile getirdi: “Fevkalade bir araştırma ve ekonomi lokasyonu olarak, inovatif ve dijital bir gelecek için mükemmel koşullara sahibiz.”

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner de yaptığı açıklamada Kuzey Ren-Vestfalya'nın Çin’de gördüğü mükemmel itibara vurgu yaparken şu sözlerin altını çizdi: "Konum olarak sahip olduğu yüksek kalite ve “Bir Kuşak Bir Yol (Belt & Road)” bağlantısı sayesinde, Almanya'daki Çinli şirketler için çok özel bir merkez haline geldik". Hâlihazırda 1.100'ün üzerinde Çinli şirket Almanya ve Avrupa operasyonlarını NRW üzerinden yönetiyor. Kuzey Ren-Vestfalya'daki doğrudan yabancı yatırımlar bakımından Çin, diğer tüm ülkelerden açık ara önde bulunuyor. Söz konusu İş ve Yatırım Forumu’na Çin ve Almanya’dan 550’den fazla yönetici ve uzman katıldı.