Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Çin-Alman Endüstri Kentleri İttifakı, işbirliklerini teşvik ediyor

Hannover Fuarı çerçevesinde Alman ve Çin ekonomisinin temsilcileri, söz konusu ittifak çerçevesinde şirketler için İkili Veri Bankası'nın oluşturulduğunu ilan ettiler.

Çin-Alman Endüstri Kentleri İttifakı (ISA) 2016 yılından beri, 9 Alman ve 16 Çinli endüstri kentini birbirine bağlıyor. Kuzey Ren-Vestfalya’dan Aachen, Bottrop, Wuppertal ve bu yıldan itibaren Köln kentleri bu ittifakta yer alıyorlar. Her iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari alışverişe odaklanan ittifak, özellikle firmalar arasındaki dolaysız iletişimi oluşturmak istiyor. Bu işbirliğinden bilhassa üye kentlerin KOBİ’leri faydalanıyor. ISA, KOBİ’lere, Çin’e yönelik eşsiz bir erişim olanağı sunuyor. Yeni online veri bankası ise, üyeleri partnerler ve projeler hakkında bilgilendirecek.

NRW.INVEST Genel Müdürü Petra Wassner, somut projeleri başlatması ve hayata geçirmesi konusunda, Çin-Alman İttifakı’nın sahip olduğu potansiyelin altını çizdi. Özellikle çevrenin korunması ve yenilenebilir enerjiler gibi konu başlıklarının, Çin ve Almanya arasındaki ekonomik işbirliği açısından geleceğin çözüm bekleyen sorunlarını teşkil ettiğini ifade etti. Kuzey Ren-Vestfalya’nın tam da bu noktada, deneyimlerinin yanı sıra teknolojik bilgi birikimiyle de katkıda bulunabileceğini anlattı. Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Müsteşarı Matthias Machnig ise Çin ve Almanya arasındaki yakın iş birliğine vurgu yaptı. Ayrıca ISA kapsamının mümkün olan en kısa sürede 50 kente genişletilmesini tavsiye etti.