Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Britanyalı şirketler için Kuzey Ren-Vestfalya’da iş olanakları

Brexit konusunda Britanya’da gerçekleştirilen referandum dolayısıyla birçok şirket, Avrupa stratejilerini gözden geçirmek zorunda kalıyor. Bir yatırımcı semineri çerçevesinde NRW.INVEST Haziran ayı ortalarında, Kuzey Ren-Vestfalya’nın avantajlarını Londra’da tanıttı.

Yatırıma ilgi duyan Britanyalı şirketlerin ve yatırımlara ivme kazandıranların yaklaşık 70 temsilcisi, Alman-Britanya Sanayi ve Ticaret Odası tarafından tertiplenen organizasyona katıldılar. Düsseldorf Kalkınma Ajansı, uluslararası Herbert Smith Freehills avukatlık bürosu, Fischer HRM insan kaynakları firması ve Eyalet Bankası Helaba ile birlikte NRW.INVEST, “Ticarette ve yatırımda Kuzey Ren-Vestfalya’nın sunduğu fırsatlar ve meydan okumalar” konusunu ve yine Brexit dolayısıyla şirketlerin lokasyonlarını taşıması ile ilgili en önemli etkenleri irdelediler. Özellikle personel alma, bankalar, kanuni ve vergisel çerçeve koşulları ve Almanya ile Büyük Britanya arasındaki kültürel farklar gibi konu başlıkları programın odak noktası olup, tüm bu konular Kuzey Ren-Vestfalya ekonomi bölgesi açısından incelendiler. NRW.INVEST Batı Avrupa Masası Müdürü Michael Kordus, “Şirketlerle fikir alışverişi içinde gelişimi gözlemlemek, hizmetlerimizi sunmak ve çözümler geliştirmek istiyoruz.” diye konuştu.

Büyük Britanya ve Kuzey Ren-Vestfalya arasındaki bağlantılar, tarihsel anlamda oldukça derinlere iniyor. Britanyalı askeri idare tarafından oluşturulan bu federal eyalet, Almanya içerisinde Britanya’nın en önemli dış ticaret partneridir. Şimdiye dek 1.500’den fazla Britanyalı şirket, Almanya ya da Avrupa merkezlerini Kuzey Ren-Vestfalya’da kurmuş durumdadır.

Brexit dikkate alındığında, Kuzey Ren-Vestfalya’daki uluslararası şirketlerin sayısı daha da belirgin bir şekilde artış gösterebilir: Ernst & Young tarafından bu yılın başlarında geçekleştirilen bir ankete göre, Büyük Britanya’da faaliyet gösteren her yedi şirketin biri, departmanlarını yurt dışına kaydırmayı planlıyor. % 54’lük bir bölüm, Büyük Britanya dışındaki öncelikli hedefini Almanya olarak tanımlıyor.