Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Avrupa'nın en büyük elektrikli araba şarj parkı NRW’de inşa ediliyor

©MWIDE NRW

Hildener Kreuz otoyol kavşağı bitişiğindeki proje, Kuzey Ren-Vestfalya'nın tüm eyaleti kapsayan bir şarj altyapısına giden yolda önemli bir adımı teşkil ediyor.

Çok sayıda şarj istasyonu ile elektriğin doğrudan kullanılabildiği veya geçici olarak depolanabildiği bir fotovoltaik sistem: Bu kombinasyon, Hildener Kreuz'da yakın zamanda açılan e-araba şarj parkını iklim dostu mobilite için bir vitrin projesi haline getiriyor. İleride, nihai aşamada Avrupa'nın en büyük şarj parkı olacak alanda 112 şarj istasyonunun bulunması öngörülüyor. Fotovoltaik sistemin gücü, tek ailelik müstakil evlerde kurulu 100 tane standart sistemin gücüne karşılık gelecek ve ayrıca kamu elektrik şebekesini rahatlatacak.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti, Hilden şarj parkını hemen hemen yarım milyon Avro ile finanse ediyor. Eyaletin Ekonomi ve Enerji Bakanı Prof. Dr. Andreas Pinkwart’a göre, eyaletin ulaşım kesişme noktalarından birindeki bu proje, iklim dostu bir ulaşım sistemine önemli bir katkı sağlayacak. Bakan Pinkwart açılış münasebetiyle yaptığı açıklamada şunları vurguladı: “Amacımız, Kuzey Ren-Vestfalya'daki şarj altyapısını hızlı bir şekilde genişletmek ve elektrikli araçların yalnızca duvardaki şarj kutusunda evde güvenilir şekilde şarj edilmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda hareket halindeyken de yoğun bir şarj seçenekleri ağının mevcut olmasını sağlamaktır.”

Tesla ve Rheinland Solar şirketlerinin yanı sıra, Hollandalı hızlı şarj istasyonu sağlayıcısı Fastnet şirketi de Schüren unlu mamuller fırınının işletme sahasındaki söz konusu projeye ortak iştirak ediyorlar.