Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Avrupa’daki en büyük 5G araştırma ağı

©RWTH Aachen

©RWTH Aachen

RWTH Aachen Üniversitesi’ndeki yeni bir test alanının, 5G araştırmaları ile Endüstri 4.0’ı ortak bir ağda buluşturması öngörülüyor.

Yeni 5G mobil telefon standardı, özellikle “Akıllı Fabrika”nın (Smart Factory) daha da geliştirilmesi konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmacıların ve şirketlerin ağa bağlı üretim uygulamalarını test edebilmeleri için, 5G-Avrupa Endüstri Kampüsü Aachen şehrinde start alıyor. Bunun arkasında, yaklaşık on gigabayta kadar bant genişliği ile veri bağlantılarının kurulabileceği yaklaşık bir kilometrekare alana sahip bir araştırma ağı bulunuyor.

RWTH Aachen Üniversitesi sahasındaki yeni 5G kampüsü, Avrupa'da kendi türünün en büyüğü. Kampüs, üretimden lojistiğe kadar 5G yeniliklerini geliştirmek, test etmek ve optimize etmek için ideal altyapıyı sunuyor. Federal Ulaştırma Bakanlığı tarafından finanse edilen ağ üzerinden Fraunhofer Üretim Teknolojisi Enstitüsü (IPT), Takım Tezgâhları Laboratuvarı (WZL) ve Rasyonalizasyon Araştırma Enstitüsü (FIR) ağ ile birbirlerine bağlanacak. RWTH Aachen Üniversitesi’ndeki diğer enstitülerin de daha sonra dâhil olması öngörülüyor.