Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Asahi Kasei Europe firması rüzgâr enerjisi kullanarak hidrojen üretiyor

Söz konusu Japon şirketi, çevre dostu (yeşil) hidrojen kazanımına ilişkin yenilikçi buluşu ile Kuzey Ren-Vestfalya’daki başarı öyküsünü devam ettiriyor.

Elyaflı ürünlerin, kimyasal mamullerin ve elektronik malzemelerin lider üreticisi olarak Asahi Kasei Europe, dünya çapında nam sahibi bir firmadır. İki yıldır Düsseldorf’ta yerleşik bulunan şirket şimdi yeni bir üretim dönemini başlatıyor. Asahi Kasei Europe bu amaçla Vestfalya bölgesindeki Herten şehrinde, “yeşil” hidrojenin nasıl üretilebildiğine dair bir proje takdim etti. Rüzgâr enerjisinden kazanılan elektriğin kullanıldığı hidrojen üretimi süreci, bir sunuş düzeneği vasıtasıyla gösterildi.

Japon teknoloji şirketi Asahi Kasei, dünyanın 26 ülkesindeki 126 üretim tesisinde kullanılan klor alkali elektroliz sistemleri alanında lider tedarikçi konumundadır. Bu sistem, yeni tip hidrojen üretiminin temelini oluşturmaktadır. Pilot tesis, h2herten hidrojen yetkinlik merkezi ile ortaklaşa yürütülen bir projedir. Asahi Kasei Europe şirketinin genel müdürü Hideki Tsutsumi konuya ilişkin olarak şu sözlerin altını çizdi: “Avrupa’nın enerji ekonomisi dramatik değişiklikler geçiriyor ve “yeşil” enerjiye yönelik yeni depolama teknolojileri ile üretim teknolojileri konusunda büyük bir talep görülüyor. Firmamız Asahi Kasei’nin alkalik su elektrolizörü bu sorunlara yönelik bir çözüm sunuyor. Güçlü bir yerel partner olan h2herten ile birlikte bu değişime katkıda bulunabildiğimiz için de gurur duyuyoruz.” Herten Belediye Başkanı Fred Toplak ise, mevcut altyapının alkalik su elektrolizinin yapılandırılması ve sistem entegrasyonu için ideal bir ortam oluşturduğunu vurguladı. Toplak, “Söz konusu merkezin sürekli olarak genişletilmesi bakımından, geleceğe yönelik enerjilerle meşgul olan kuruluşlarla gerçekleştirilecek başka proje inisiyatifleri konusunda, Asahi Kasei Europe şirketi ile yürütülen işbirliğinin bir örnek teşkil ettiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Projeye en başından itibaren NRW.INVEST ile kurumun Japonya’daki iştiraki  NRW Japan K.K. tarafından ve ayrıca Kuzey Ren-Vestfalya Enerji Ajansı tarafından yoğun şekilde destek verildi.