Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Araştırma lokasyonu Ruhr bölgesine 75 milyon Avro destek

©Research Alliance Ruhr

Üniversite şehirleri Bochum, Dortmund, Duisburg ve Essen, "Resarch Alliance Ruhr (Ruhr Araştırma Birliği)" çatısı altında şu ana kadarki iş birliklerini derinleştiriyorlar. 

120.000'den fazla öğrencisi ve yaklaşık 1.300 profesörüyle “Ruhr Üniversite Birliği”, Almanya’nın en büyük ve en güçlü bilim merkezleri arasında yer alıyor. Söz konusu birlik, gelecekte ortak çalışma ağından daha güçlü bir şekilde yararlanabilmek için 2025 yılına kadar dört yeni araştırma merkezi ve bir kolej kuracak. Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet hükümeti "Resarch Alliance Ruhr" projesini 75 milyon Avro ile destekliyor.

Bochum Ruhr Üniversitesi, Dortmund Teknik Üniversitesi ve Duisburg-Essen Üniversitesi zaten 2007 yılından beri birlikte çalışıyorlar. Söz konusu yeni araştırma merkezleri kimyada sürdürülebilir çözümler, veri güvenliği ve bütüncül tıp gibi geleceğin konuları üzerine yoğunlaşacaklar. Uzun vadede hem bölgedeki şirketlerin hem de Startup’ların bu araştırma merkezlerinin çalışmalarından ve yeniliklerinden yararlanması öngörülüyor.

Söz konusu yatırımla birlikte bölgenin uluslararası öneminin daha da artması öngörülüyor. Bochum Ruhr Üniversitesi Rektörü Prof. Axel Schölmerich konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Bu yeni yapılarla Ruhr bölgesi, geleceğin acil soruları üzerine çalışmak isteyen dünyanın her yerinden bilim insanları için daha çekici hale geliyor.”