Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

Amazon, Werne şehrindeki lojistik merkezinin açılışını yapıyor

Şirketin bu yeni yeriyle birlikte Kuzey Ren-Vestfalya, Amazon’un Almanya’daki en fazla lojistik merkezini bünyesinde barındıran eyalet oluyor.

Amazon 2010 yılından beri, Unna bölgesine bağlı Werne şehrinde yer alıyor ve oldukça cazip olan bu bölgede kurumsallaşmış durumda. Kargoyla teslimat yapılan e-ticaret alanında pazar lideri olan şirket, teknik donanıma 28 milyon Euro yatırım yaptı ve 22 Mart 2018 tarihinde de 14 futbol sahasına eşdeğer 100.000 metrekare üzerinde söz konusu lojistik merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Böylelikle buradan en ileri lojistik ve taşıma teknolojisiyle Ruhr Bölgesi’nin yanı sıra Köln, Düsseldorf, Bremen, Hannover ve Hamburg’daki müşterilere aynı gün içinde teslimatlar yapılabiliyor.

Üstelik Amazon, bölge için önemli bir işveren olarak kabul ediliyor: Firmanın Werne’deki lojistik merkezinde 1500’den fazla kişi çalışıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya hâlihazırda Almanya’daki en fazla Amazon lojistik merkezini bünyesinde barındıran eyalet olarak karşımıza çıkıyor: Tüm Almanya’da toplam 11 Amazon lojistik merkezi bulunurken; Rheinberg ve 2017 sonlarında açılışı yapılan Dortmund lojistik merkezleri ile birlikte Werne, şirketin eyaletteki üçüncü merkezi konumunda. Üstelik Werne lojistik merkezi Kuzey Ren-Vestfalya’daki son proje değil. Yakın gelecekte Mönchengladbach şehrinde 55.000 metrekarelik bir alan üzerinde yeni bir lojistik merkezi daha kurulacak ve burada da tam zamanlı olarak 1.000’den fazla kişi çalışacak. Amazon daha şimdiden Kuzey Ren-Vestfalya’da yaklaşık 6.700 kişiyi istihdam etmekte.