Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

ABD merkezli bir “Unicorn Girişim” neden NRW’yi tercih eder?

Christian Werling, Regional Director DACH (©ThoughtSpot)

Christian Werling, Regional Director DACH (©ThoughtSpot)

Gerçek bir misyona sahip bir Startup: ThoughtSpot şirketi, sahip olduğu teknoloji ile gerçeklere dayalı bir dünyaya katkıda bulunmak ve "insan düzeyinde" analizlere olanak sağlamak istiyor. Milyar dolar değerlemeye sahip (Unicorn) ABD merkezli söz konusu girişim daha bugünden Amerikan pazarının önde gelen arama ve yapay zekâ destekli analitik sağlayıcısı konumunda. ThoughtSpot Almanya, Avusturya ve İsviçre Bölge Direktörü Christian Werling verdiği röportajda ThoughtSpot şirketinin tam olarak hangi iş modelinin peşinden gittiğini ve firmanın DACH (Almancayı anadil olarak konuşan ülkeler: Almanya, Avusturya, İsviçre) bölgesi merkezi olarak neden Duisburg şehrinde konumlandığını şöyle anlatıyor:

  • ThoughtSpot tam olarak ne yapıyor? 

ThoughtSpot, arama ve yapay zekâ destekli analiz yazılımı sağlayıcısı. Şirket, 2012 yılında daha önce Google, Oracle, Microsoft, Yahoo ve diğer Silikon Vadisi firmaları için çalışmış olan bir yazılım mühendisleri ekibi tarafından kuruldu. Temel iş modelini, verilerin ve bulguların teknik becerilerinden bağımsız olarak anında tüm çalışanların kullanımına sunulduğu, daha gerçeklere dayalı bir dünya yaratma hedefi oluşturuyor. Bu çözüm, kullanıcıların bir Google aramasında olduğu gibi, uygulamanın arama çubuğuna herhangi bir veriye ilişkin soruyu kolayca girmelerine izin veriyor, cevapları hesaplıyor ve bunları veri türüne göre en uygun görselleştirmeyle sunuyor.

Dijital dönüşüm sürecinde, verilerin demokratikleşmesine izin veren ThoughtSpot gibi bir araç büyük rağbet görüyor. Şirket, 2019 sonbaharında, Duisburg şehrinin iç limanında bulunan Accelerator Startport'taki DACH bölgesi merkezine yerleşti.

  • Yenilikçi iş modelinizle, Avrupa pazarını da fethetmek istiyorsunuz ve DACH bölgesi merkezinizi Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde açtınız – Konum tercihinde kararınız nasıl oluştu? Özellikle şirketiniz açısından başlıca artılar nelerdir?

Dinamik bir yatırım ve ticaret merkezi olarak Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti, DACH bölgesindeki büyüme rotamız için mükemmel bir lokasyon. Avrupa'daki en büyük sanayi bölgesi olarak Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti’nde dijital dönüşümlerini kendi verilerinden daha fazla bulgu elde ederek hızlandırmak isteyen ve bizim onları bu esnada destekleyebileceğimiz çok sayıda şirket bulunuyor.

İyi eğitimli kalifiye iş gücünün az bulunduğu bu dönemde, geniş tabanlı yüksekokul yelpazesi ve büyük yetenek havuzu elbette idealdir. Barındırdığı iki uluslararası havalimanıyla bölge; ThoughtSpot gibi uluslararası bir şirket için çok önemli olan kusursuz bir bağlantı ağına da sahip. Almanya içindeki merkezi konum, müşterilerimize ve paydaşlarımıza hızla ulaşmamızı sağlıyor. Aslında büyüme nedeniyle ne yazık ki ya da şansıma, yeni ofisimizde bulunmaktan ziyade daha çok yollardayım.    

Almanya'da, PAYBACK GmbH veya Uniper gibi şirketler hâlihazırda müşterilerimiz arasında. Bölgedeki şirketler de sahip oldukları veriler hakkında hızlı ve kolayca genel bir bakış elde etmek için ThoughtSpot’u kullanıyorlar. Yeni yerimiz, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla aramızda daha iyi paylaşımlara imkân verecek.

  • NRW.INVEST size bu yolda eşlik etti - Bu destek ne kadar yardımcı oldu?

NRW.INVEST bize uygun yer seçiminde yoğun bir şekilde eşlik etti ve Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti dijital dünyasındaki sektörel aktörlerle iletişim kurmamızda yardımcı oldu. Nihayetinde Duisburg’da, Avrupa'nın bu en büyük iç limanı içerisindeki çekici ofis alanına geçebilmiş olmamızı NRW.INVEST’e borçluyuz.

  • Yeni ThoughtSpot merkez ofisi, genç Startup’lar için bir platform olan Duisburg şehrindeki Accelerator Startport'ta bulunuyor. Bu konumla ilgili ilk izleniminiz nedir?

İlk olarak, tabii ki bu yerin mükemmelliğine değinmek gerekir. Ofisimizden bakınca Ruhr bölgesinin tamamının eşsiz bir manzarasına sahibiz. Restoranları, barları ve kafeleriyle burası bayağı eğlenceli, çarpıcı bir atmosfer içerisinde. Buna Startport’un bize sunduğu birinci sınıf altyapı ve yararlandığımız Startport ekosisteminin sinerjiside ekleniyor. Burada, Startport'ta çok emin ellerdeyiz!

  • Şirketiniz çok başarılı bir yılı geride bıraktı. Özellikle DACH bölgesinde yola nasıl devam edilmesi öngörülüyor?

Bölgedeki büyüme rotasının gelecekte de devam etmesi öngörülüyor ve bu yüzden ThoughtSpot olarak biz paydaşlarımıza ve iş ortaklarımıza çok güveniyoruz. Burada potansiyel ortaklar aramaya da devam edeceğiz.

Personel olarak da büyümeye şüphesiz devam edeceğiz. ThoughtSpot şirketinde ben işime başladığımda Almanya’da çok yalnızdım. Bir sene sonra tam servis kadromuz, satış, müşteri hizmetleri ve teknik bölümlerinden olmak üzere 15 çalışana ulaştı.

Aktif bir dayanıklılık sporcusu olarak, bazen bir hedefe ulaşmak için çokça kondisyon ve sabır gerekli olduğunu biliyorum. Ama en cüretkâr rüyalarımda bile, sadece bir yılda bu kadar çok şey başarabileceğimizi tasavvur edemezdim. Yani kesinlikle başarılarımızın gölgesinde yan gelip yatmayacağız, bilakis köklü yenilikleri de pazara sunmaya devam edeceğiz.