Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

3M milyonluk yatırımlar yapıyor

ABD'li multi-teknoloji holdingi 3M, Wuppertal kentindeki merkezinde diyaliz membranları için yeni bir üretim tesisi inşa ediyor ve bunun için 36 milyon Avro'dan fazla yatırım yapıyor. Hilden şehrinde ise, yaklaşık 11 milyon Avro karşılığında ABD dışındaki en büyük ve en esnek 3M laboratuvar tesisi kuruluyor.

Wuppertal'deki fabrikasıyla 3M, tıbbi ve teknik / endüstriyel uygulamalara yönelik membranlar bakımından lider tedarikçiler arasındadır. Holding burada, diyaliz olarak adlandırılan kan arıtma uygulamaları için filtreler üretiyor. 3M, otomasyonlu yeni tesisi sayesinde diyaliz membranlarını sürekli ve yüksek kalitede üretebilecek.

Bu yatırım, kan arıtma uygulamalarına yönelik sürekli artan talebe karşı bir reaksiyon teşkil etmektedir. Dünyanın her yerinde artış sergileyen, aşırı kilo, diyabet ve böbrek yetmezliği gibi medeniyet hastalıkları sebebiyle bu tedavi şekline gitgide daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Yeni üretim tesisi sayesinde 3M, üretim kapasitesini yüzde 50 artırabilecek. Şirket Nisan ayında, Wuppertal'de gerçekleştirilecek modernizasyon çalışmaları için 25 milyon Avro yatırım bütçesi ayırdığını açıklamıştı.

ABD’li holding bir başka yatırımını da Hilden’de gerçekleştiriyor: Bu şehirde yeni kurulacak olan laboratuvar tesisi, 3M’in mevcut Ar-Ge tesislerinin tamamlayıcısı olacaktır. Bu yeni tesiste holding bundan sonra, örneğin otomotiv ve tıbbi ürünler piyasalarına yönelik yeni ürünler ve yöntemler konusunda araştırmalar yapacak. Mesela bu bağlamda, çözücü madde içermeyen, yeni tür yapışkan bant ve folyo ürünleri geliştirilecek. Bu ürünler, örneğin otomobil üretiminde kaynak tasarrufuna ve ağırlık azaltımına katkıda bulunacaktır.

DACH Bölgesi'ndeki Kurumsal 'Malzemeler & Proses' Araştırma Laboratuvarları Yöneticisi Dr. Jürgen Klingen’e göre: “Bu yatırım 3M’yi Almanya’da güçlendirirken Hilden’in de önemini arttıracaktır. Yeni laboratuvar tesisiyle mevcut üretim süreçleri iyileştirilebilecek ve fabrikalarda ileride gerçekleştirilecek olan üretime yönelik yeni malzemeler ve yöntemler geliştirilebilecek.”