Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

3M, Hilden’deki mevcut tesislerine 65 milyon Avro yatırım yapıyor

Amerikalı multi-teknoloji şirketi 3M, mevcut Hilden tesislerinde yeni bir fabrika binası inşa ediyor. Burada her yıl beş milyon metrekare folyo film üretilmesi öngörülüyor.

2.600 metrekarenin üzerinde bir alanı kapsayan binanın inşasına 2019'un başlarında başlanması öngörülüyor. Folyo film kaplama ve üretimi için iki yeni makine parkurunun 2020 yılında faaliyete geçmesi ve bu sayede yılda yaklaşık beş milyon metrekare folyo film üretilmesi bekleniyor. Toplamda 3M bunun için yaklaşık 65 milyon Avro’luk bir yatırım gerçekleştirirken, basın sözcüsü Stephan Rahn bu yatırımı Avrupa’da 3M için “çok büyük bir yatırım” olarak vurguluyor.  

Hilden Yatırım Destek Bürosu’ndan Kai Kröger şu sözlerin çiziyor: “3M’in tüm dünyadaki tesisleri holdingin yeni yatırım kararları için adeta yarış halindeler. Bu nedenle şirketin Hilden’de genişleme yatırımı kararı alması gerek 3M çalışanları gerekse bölgemizin tamamı için iyi bir haber. Bu karar Hilden’in uluslararası alanda ne kadar rekabetçi olduğunun da açık bir göstergesi.”

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde 3M, Hilden’de yeni bir laboratuvar tesisi inşa etmek için 11 milyon Avro’luk bir yatırım gerçekleştirdi. Böylece ABD sınırları dışında türünün en büyük tesisi ortaya çıktı. Araştırmacılar ve geliştiriciler burada diğerlerinin yanı sıra otomotiv endüstrisi ve tıbbi ürün piyasaları için kullanılan yöntemleri ve ürünleri test ediyor. Amerika’nın Minnesota eyaletinde 1902 yılında kurulan 3M, 200 ülkede yaklaşık 90.000 çalışana sahip. Bunun 850’si şu anda Avrupa’daki en büyük üretim yeri olan Hilden tesislerinde istihdam edilmekte. Holdingin portföyü günümüzde yaklaşık 50.000 adet farklı ürün içermektedir.