Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

3D yazıcıdan yüz koruması

©Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik IML

©Fraunhofer-Institut für Materialfluss und Logistik IML

Dortmund şehrinde yerleşik Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü (Fraunhofer IML), tıbbi malzeme üretimini destekliyor.

İster dezenfektanlar, isterse maskeler veya yüz koruyucu siperlikler; koronavirüse karşı koruma amaçlı tıbbi malzeme şu anda oldukça yüksek talep görüyor. Ancak birçok klinik, muayenehane veya bakım kuruluşlarında bir darboğaz söz konusu. Şirketlerin lokal ve kendi başlarına uygulamaya koyacakları basit üretim süreçleri bu darboğazın aşılmasında çare olabilir.

Fraunhofer Malzeme Akışı ve Lojistik Enstitüsü (IML), yüz koruyucu siperlikler için kafa bantlarının 3D baskı ile nasıl hızlı ve verimli bir şekilde üretilebileceği konusunda bir çözüm geliştirdi. Bunun temelini, yazıcı üretimi yapan Prusa şirketinin açık kaynaklı bir baskı modellemesi oluşturdu. Bu şekilde üretimi yapılan ilk kafa bantları Essen şehrindeki Üniversite Hastanesi'nin akciğer kliniğinde hâlihazırda kullanılmaya başlandı. Sadece 24 gram olan ağırlığı ve yumuşak malzeme yüzeyi, bantların kullanım rahatlığını artırıyor.

Elinde lazer sinterleme işlemine sahip 3D yazıcı bulunan ve üretime yardımcı olmak isteyen şirketler ve araştırma kuruluşları, söz konusu kafa bantları için dijital yapı planını online olarak bu adresten indirebiliyorlar.