Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

247TailorSteel: Endüstri 4.0 böyle işliyor

©247TailorSteel

©247TailorSteel

Asla uyumayan bir fabrika: 247TailorSteel şirketinde müşteriler siparişlerini haftanın 7 günü, günün 24 saati verebiliyor ve ürünlerini 48 saat içinde teslim alabiliyorlar. Hollandalı şirket halihazırda Kuzey Ren-Vestfalya’da yeni bir tesis inşa ediyor ve böylece Endüstri 4.0’ı eyalette bir adım daha ileri taşıyor. Firmanın CEO’su Paul Schipper ile Alman hassasiyeti, akıllı fabrikaların geleceği ve pazar potansiyelleri üzerine bir röportaj:

  • Şirketinizle, Endüstri 4.0'ın nasıl çalışabileceğini etkileyici bir şekilde gösteriyorsunuz. Sizin tarafınızdan bakıldığında “Akıllı Fabrika”nın avantajları nelerdir?

Akıllı bir fabrika şirket olarak bize ama özellikle müşterilerimiz için de birçok avantajlar sunuyor. Müşterilerimiz daha iyi bir hizmetten ve daha hızlı bir teslimattan istifade edebiliyor. Yeni ileri teknoloji makine parkımız ve tescilli portal Sophia® sayesinde müşteriler siparişlerini günün 24 saati, haftanın yedi günü online verebiliyor; sadece bir dakika içinde fiyat teklifi alıp ürünlerini de 48 saat içerisinde teslim alabiliyorlar.

Otomasyon sayesinde ürün yelpazemizi çok esnek olarak şekillendirebiliyoruz ‒ yüksek hacimli ve aynı zamanda çok çeşitli bir ürün kombinasyonu hiç sorun olmuyor. Müşteri tarafından bireysel olarak yapılandırılmış ve geleneksel bir fabrikada belli bir sayının altında üretilmesi ekonomik olarak neredeyse mümkün olmayan ürünleri, daha 1 adetlik talep miktarından itibaren sunabiliyoruz. Bunun ötesinde, kalite güvencesi kapsamında önceden programlanmış makinelerimiz başında yeni istihdam edilen iş arkadaşlarımızı hızlı bir şekilde işe alıştırabiliyoruz. Tesislerimiz arasındaki iletişim ağı da, örneğin birbirleriyle sipariş paylaşımları için, teslimat güvenilirliğimize belirleyici bir katkı sağlıyor.

  • Alman hassasiyetini Hollanda inovasyonu ile birleştirdiğinizi söylüyorsunuz. Bu tam olarak ne anlama geliyor?

247TailorSteel şirketi her iki kültürün güçlü yönlerini birleştiriyor: Bir tarafta dijitalleşmenin Almanya'ya göre biraz daha gelişmiş olduğu Hollanda'nın inovativ ve girişimci ruhu, diğer tarafta Alman imalat hassasiyeti. Bunun için 38 adet lazer kesim makinesi ve 18 adet abkant pres tezgahından oluşan en son teknolojiye sahip makine parkımızla en iyi şekilde donanmış durumdayız. Almanya için gerçekten bir avantaj olan ikili öğrenme kavramı da 247TailorSteel şirketinde uygulanmaktadır: Yeni çalışanların yetiştirildiği kendimize ait bir akademiye sahibiz. Ayrıca çok sayıda Hollanda ve Alman yüksekokulları ve üniversiteleri ile birlikte çalışıyoruz.

  • Halihazırda Düsseldorf yakınlarındaki Hilden şehrinde yeni büyük bir fabrika inşa ediyorsunuz. Lokasyon olarak neden burayı tercih ettiniz?

Yeni üretim tesisi, uluslararası genişleme stratejimiz ve 200 kilometre yarıçapındaki müşterilere hizmet verme hedefi için, bir kilometre taşıdır. Biz burada özellikle mükemmel bir konumdan istifade ediyoruz ‒ müşteri çevremizin merkezinde ve otoyolun hemen yakınında. Bize sunulan alan tam olarak ihtiyaçlarımızı karşılıyordu. Bunun ötesinde, Hilden Belediyesi, Alman-Hollanda Ticaret Odası ve NRW.INVEST'in destekleri de bu projede bize çok yardımcı oldu.

  • 247TailorSteel şirketinin Almanya için gelecekteki vizyonu nedir?

247TailorSteel şirketi için Almanya, dış kaynaklı sac işleme konusunda Avrupa'nın en önemli pazarıdır. Bu nedenle burada da büyümek istiyoruz. Almanya’da nüfus yoğunluğu yüksek bazı bölgelerde daha şimdiden önemli bir müşteri yoğunluğuna ulaştık. Ancak daha fazla büyüme potansiyeli söz konusu ve öyle ki gerekirse herhangi bir zamanda başka bir yerel üretim tesisi inşa etme hususunu da düşünebiliriz.