Jump to Navigation Jump to search Jump to Content Jump to Footer

11. Çek Cumhuriyeti Ekonomi Buluşması’nda yoğun fikir alışverişi

Sağlık gelecektir: Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti ile Çek Cumhuriyeti’nin, sağlık ve tıp teknolojilerinde ortak fayda alanlarının neler olabileceğine dair, Çek-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Kuzey Ren-Vestfalya İnovatif Tıp Kümelenme uzmanları 9 Nisan 2018 tarihinde her iki piyasaya yönelik genel bir sunum yaptılar.

Sağlık sektörü alanında Çek Cumhuriyeti önemli bir paydaş konumunda. Tıbbi hizmetler bakımından bu ülkenin harcamaları gitgide artış göstermekte olup, bu durum Kuzey Ren-Vestfalya merkezli şirketlere de yeni olanaklar sunuyor. Çek Cumhuriyeti her yıl, bir milyar Avro’dan fazla tıp teknolojisi ürünleri ithal ediyor. Aynı zamanda, büyüyen ve gelişen Çek tıp teknolojisi üreticileri ile kliniklerinin de Alman hastalar arasında mükemmel bir şöhreti bulunuyor.

Etkinlik kapsamında, sektördeki başarılı uygulamalar üzerinden Çek Cumhuriyeti ile Kuzey Ren-Vestfalya orjinli işletmelerin birbirlerine sunduğu olanaklar incelendi. Örneğin Köln merkezli P.J. Dahlhausen & Co. GmbH şirketi, bir üretim bölgesi olarak Çek Cumhuriyeti konusunda edindiği deneyimlerini paylaştı. Plastik cerrahi konusunda Avrupa’nın en büyük online platformu olan Prag merkezli Estheticon şirketi ise, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine yerleşme planlarından söz etti.

1,3 milyon çalışanı bulunan sağlık sektörü Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinde en fazla istihdam sağlayan sektör olarak kabul ediliyor. Aachen, Bad Oeynhausen, Bochum, Bonn, Düsseldorf, Essen, Köln ve Münster şehirlerinde bulunan sekiz adet organ nakli merkeziyle Kuzey Ren-Vestfalya bu alanda Almanya’daki en yoğun ekosisteme sahip eyalettir. Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki tıp teknolojilerini, uluslararası düzeyde lider konumda olan KOBİ’ler şekillendiriyor. Bu sektörde faaliyet gösteren yaklaşık 700 şirkette yaklaşık 12.500 kişi istihdam ediliyor.

Çek Cumhuriyeti Ekonomi Buluşması, Çek Cumhuriyeti Düsseldorf Konsolosluğu, Dortmund Sanayi ve Ticaret Odası ile NRW.INVEST tarafından ortaklaşa düzenlenen bir organizasyondur.